تاثیر آسیب های مغزی و نخاعی بر رفتار جنسی 

 

تاثیر آسیب های مغزی و نخاعی بر رفتار ج__ن__س__ی

ج__ن__س__ی ت، تمایل های ج__ن__س__ی و سلامت ج__ن__س__ی واژه هایی با معانی گسترده هستند که چیزی بیش از مولفه های ج__ن__س__ی اولیه یا ویژگی های ج__ن__س__ی انسانی را دربرمی گیرند...

این اصطلاحات شامل تصویر فرد از بدن، هویت ج__ن__س__ی ، احساس ها و هیجان ها، باورهای ج__ن__س__ی ، ظرفیت ها و توانمندی های خود است برای عشق، دوستی و رفتار های اجتماعی به مثابه بیان فیزیکی عشق یا رفتار ج__ن__س__ی . ج__ن__س__ی ت یک فرد تحت تاثیر مولفه های اخلاقی، فرهنگی، معنوی و قانونی است. به علاوه سلامت ج__ن__س__ی افراد می تواند به شکل گسترده ای تحت تاثیر ناتوانی های جسمی، هیجانی، عاطفی و ذهنی باشد.

مسایل ج__ن__س__ی بخشی از زندگی ما را تشکیل می دهند و باید اعتراف کنیم که بخش مهمی نیز هستند و البته همیشه نیز موضوع چالش برانگیزی در زندگی بشر بوده و خواهند بود. مانند سایر مسایل زندگی، ما باید آموزش های لازم را برای داشتن رفتار ج__ن__س__ی مناسب نیز داشته باشیم و البته زمانی که به دلیل ناتوانی رفتار ج__ن__س__ی ما دستخوش بدکارکردی می شود، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند. بنابراین باید مهارت های لازم را کسب کرده و البته قبل از آن باید دانش ج__ن__س__ی خود را در این زمینه افزایش دهیم. به رغم اینکه فعالیت و رفتار ج__ن__س__ی افراد دارای ناتوانی (ذهنی، جسمی) در چند دهه اخیر مورد مطالعه قرار گرفته، با این وجود، به ندرت به شکل مناسبی مطالعه شده اند و به همان میزان، به ندرت نتایج عملی برای کمک به این افراد را ارایه داده اند. علت این امر شاید وجود نگرش های اجتماعی خاصی باشد که نسبت به این افراد وجود دارد. برای مثال، گفته می شود از آنجا که این افراد به دلیل ناتوانی خود نمی توانند فعالیت ج__ن__س__ی داشته باشند، بنابراین انسان های کاملی نیستند اما واقعیت در این مورد چیز دیگری است.

فعالیت ج__ن__س__ی طبیعی یعنی چه؟

فعالیت ج__ن__س__ی به عنوان مجموعه پیچیده ای از رفتارها شامل فعالیت جسمی است که تقریبا تمام بدن ما را درگیر می کند. به علاوه فرآیندهای شناختی، توانایی ها و مهارت های حسی و حرکتی و هماهنگی های جسمانی ذهنی ما نیز درگیر این فعالیت ج__ن__س__ی می شوند از همان ابتدا تا انتها. بنابراین هرگونه آسیب فیزیکی، شناختی و هیجانی می تواند به ناتوانی در فرد منجر شده و فعالیت ج__ن__س__ی اش را تحت تاثیر قرار دهد. از جمله آسیب های جسمی می توان به آسیب های مغزی، نخاعی و صرع اشاره کرد که باعث تضعیف ماهیچه ها، کاهش آستانه تحمل، کاهش دامنه هیجان ها و احساس ها و دردهای کمر می شود. از جمله ناتوانایی های شناختی و رشدی می توان به کاهش دامنه توجه، فراموشی، عقب ماندگی ذهنی و افسردگی اشاره کرد. این مسایل روی توانایی فرد برای برقراری رابطه عاطفی مناسب و در نتیجه شکل گیری فعالیت ج__ن__س__ی مناسب با همسر تاثیر منفی می گذارند و در نهایت اینکه، آسیب های شناختی ، فیزیکی و ذهنی باعث آسیب دیدن تصویر فرد از خود و شکل گیری خودپنداره منفی می شود. این خودپنداره منفی به کاهش اعتمادبه نفس در افراد منجر شده و این مساله باعث کاهش میل ج__ن__س__ی ، شکل گیری باورهای بدکارکردی ج__ن__س__ی در افراد، کاهش توانایی شکل دادن به یک رابطه ج__ن__س__ی و حفظ و نگهداری آن می شود. تمام این مسایل در کنار نگرش های اجتماعی خاصی که در این زمینه وجود دارد، باعث شده که نه فقط افراد دارای ناتوانی، بلکه افراد دیگر نیز نگرانی های متعددی در مورد مسایلی نظیر اینکه رفتار ج__ن__س__ی طبیعی کدام است، جنبه های طبیعی جذابیت های ج__ن__س__ی کدام هستند، میزان طبیعی فعالیت ج__ن__س__ی چیست؛ داشته باشند. این موضوع بسیار کمک کننده خواهد بود که به افراد دارای ناتوانی اطمینان داده شود که اصطلاح طبیعی، طیف وسیعی از رفتارهای ج__ن__س__ی ؛ از میل ج__ن__س__ی گرفته تا رفتارهای مربوط به آمیزش ج__ن__س__ی را دربرمی گیرد. سلامت ج__ن__س__ی و رفتار ج__ن__س__ی طبیعی یک مساله کلی و منطبق با ویژگی های همه افراد نیست که بخواهیم آن را به تمام افراد تعمیم دهیم.

تاثیر آسیب های عصبی- نخاعی بر فعالیت ج__ن__س__ی

کارکرد و بدکارکردی ج__ن__س__ی مرتبط با آسیب های عصبی ـ نخاعی به شدت آسیب بستگی دارد. این گونه آسیب ها ممکن است در مردان باعث ایجاد مشکل های مرتبط با نعوظ و در زنان ایجاد مشکل های مرتبط با روان سازی (نرم کردن) مهبلی از طریق ترشح های مهبلی شود. بسیاری از مردانی که از این اختلال ها رنج می برند در ایجاد، حفظ و نگهداری نعوظ دچار مشکل شده و مشکل های مرتبط با ارگاسم پیدا خواهند کرد. در مورد زنان نیز کاهش ترشح های مهبلی باعث خشکی واژن و درنتیجه احتمال مقاربت دردناک شده و رسیدن به ارگاسم را دچار مشکل می کند. معمولا توصیه می شود مردانی که چنین مشکل هایی دارند بیشتر از سایر روش ها برای ارضای همسر خود استفاده کنند.

تاثیر آسیب های مغزی بر فعالیت ج__ن__س__ی

افرادی که آسیب و ضربه به سر را در حوادث خاصی تجربه می کنند و زنده می مانند، اغلب نگرانی هایی درباره وضعیت ظاهری خود و تاثیر آن روی همسر شان دارند. این آسیب ها معمولا علایمی نظیر کاهش آب دهان و خشکی بخشی از دهان را به دنبال دارند. این مساله روی فعالیت پیشنوازی آنها تاثیر منفی دارد. این افراد اغلب دارای نگرانی هایی در مورد فعالیت ج__ن__س__ی خود هستند. برخی داروهای مصرفی برای رفع این مشکل ها و مشکل های هیجانی خاصی که در اثر ضربه به سر ایجاد شده اند نظیر افسردگی، باعث کاهش میل ج__ن__س__ی در این افراد می شود. برخی مطالعه ها نشان داده است که افراد دارای آسیب مغزی فعالیت ج__ن__س__ی بسیار کمتری دارند که روی روابط عاطفی آنها تاثیر های منفی داشته است.

تاثیر اختلال های عصبی ـ عضلانی بر فعالیت ج__ن__س__ی

این گونه اختلا ل ها نظیر پلاسیدگی عضلانی می تواند به ایجاد مشکل هایی در رشد اندام های ج__ن__س__ی در افراد منجر شود. هرگونه نقص در رشد و شکل گیری اندام های ج__ن__س__ی ، فعالیت ج__ن__س__ی در سنین بالاتر را تحت تاثیر قرار می دهد. در سنین پایین تر نیز ممکن است باعث مسایلی در هویت ج__ن__س__ی افراد شود. افرادی که از این اختلال ها رنج می برند، چنانچه اندام های ج__ن__س__ی شان به طور مناسب شکل نگیرند، مشکل هایی را در برانگیختگی، نعوظ و ارگاسم خواهند داشت. سن افراد نیز در زمان آسیب، در شکل گیری نوع اختلال تاثیرگذار است. افرادی که از همان زمان کودکی دچار این اختلال ها می شوند، هرگز استقلال و رشد جسمی مناسبی در اندام ها نخواهند داشت و درنتیجه عملکرد ج__ن__س__ی مناسبی نیز نخواهند داشت و حتی ممکن است اصلا آمیزش ج__ن__س__ی را تجربه نکنند. این عدم بیان ج__ن__س__ی ممکن است اختلال هایی در جریان اجتماعی شدن برای این افراد ایجاد کند. والدین چنین افرادی ممکن است هرگز شاهد رشد و بلوغ ج__ن__س__ی فرزندان خود نباشند.

تاثیر ناتوانایی های ذهنی بر فعالیت ج__ن__س__ی

آسیب های ذهنی شناختی، مانعی بر سر راه درگیرشدن فرد در فعالیت ج__ن__س__ی نیستند. زیرا عموما کارکرد فیزیولوژیک اندام های ج__ن__س__ی آنان طبیعی است. مساله اصلی در مورد این افراد آموزش جنبه های غیرفیزیولوژیک مسایل ج__ن__س__ی نظیر داشتن رابطه ج__ن__س__ی ایمن، مقدمات داشتن یک رابطه ج__ن__س__ی که عموما با بیان جمله های عاشقانه، نوازش های اولیه، افزایش دانش و آگاهی در زمینه مسایل ج__ن__س__ی و درک روابط عاطفی به منظور ایجاد روابط عاطفی با شریک ج__ن__س__ی است. البته باید اذعان داشت
http://www.niazemarkazi.com/user.php?DPT=UP15ناتوانی های شناختی و ذهنی در درجاتی ممکن است مشکل هایی را در زمینه فعالیت ج__ن__س__ی ایجاد کند. برای مثال افرادی که دارای عقب ماندگی های ذهنی شدید هستند واقعا از برقراری رابطه عاطفی گرفته تا داشتن روابط ج__ن__س__ی طبیعی دارای مشکل های متعددی هستند و در مواردی حتی نمی توانند روابطی را ایجاد کنند. به علاوه خطر سوء استفاده های ج__ن__س__ی برای این افراد، مخصوصا اگر مراقبانی نداشته باشند، وجود دارد. عمدتا مشکل های افراد دارای ناتوانایی های شناختی در مراحل آغازین روابط عاطفی است.

این افراد ممکن است درک درستی از هویت ج__ن__س__ی خود نداشته باشند، جهت گیری های ج__ن__س__ی آنان ممکن است بی تناسب باشد، درک درستی از دنیای ذهن طرف مقابل نداشته باشند و نتوانند روابط عاطفی اولیه را به شکل مناسبی برقرارکنند. به علاوه ممکن است درمورد روابط ج__ن__س__ی ایمن، شیوه های مختلف روابط ج__ن__س__ی و راه های پیشگیری از بارداری، استفاده از ابزارهای مناسب برای داشتن روابط ج__ن__س__ی لذت بخش و داشتن دانش ج__ن__س__ی مناسب در مورد خود و همسر اطلاعاتی نداشته باشند. بنابراین در این مورد تمرکز اصلی روی این مسایل خواهد بود.

 

منابع :